В България сме закъснели радикално в инвестициите в иновации. Процесът на превръщане на науката в реален бизнес е задължителен, за да сме конкурентоспособни. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, при откриването на форум "Наука за бизнес", организиран от Българската академия на науките и от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) в “София тех парк”. На събитието участие взеха още министърът на образованието Николай Денков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, както и учени, които представиха своите проекти на бъдещето пред представители на бизнес средите.
По време на форума Министерство на иновациите и растежа, Министерство на образованието и науката, и Българската академия на науките се разбраха да работят заедно, с наука за бизнеса.
Лорер изтъкна, че правителството поставя ново начало за това, което по света вече се случва от десетилетия. „Фокусираме усилия и средства върху процеса по превръщане на науката в реален бизнес, за да остане България конкурентоспособна“, подчерта той. По думите му повечето държави са започнали да инвестират отдавна в този процес.
“Ще си сътрудничим с МОН и академичните среди за постигане на икономически растеж, чрез подкрепа за бизнеса, който търси науката и науката, която е смела и вярва в изобретенията", посочи той.
Министърът на иновациите и растежа посочи, чe основната задача е българската академия да работи с българския бизнес. „Ще подпомагаме българските научни институти да създават технологичен трансфер, както и компании базирани на научни разработки, коментира той.
На форума бяха представени редица иновативни научни решения в земеделието , енергетиката, автомобилостроенето, космическата индустрия и други.